SMBJ8.5AE3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1.125
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 298
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
14.4V Clamp 41.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ8.5AE3/TR13
DigiKey Part Number
SMBJ8.5AE3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ8.5AE3/TR13
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4V DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
41.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V