CD214B-T8.5ALF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 11.305
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Littelfuse Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 357
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 298
Comchip Technology
14.4V Clamp 41.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
DO-214AB
CD214B-T8.5ALF
DigiKey Part Number
CD214B-T8.5ALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214B-T8.5ALF
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4V DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214B-T8.5ALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
41.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V