SMBJ58CE3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Semtech Corporation
Littelfuse Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
STMicroelectronics
In Stock: 156
103V Clamp 5.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ58CE3/TR13
DigiKey Part Number
SMBJ58CE3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ58CE3/TR13
Description
TVS DIODE 58VWM 103VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
64.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
103V