PIC16F526-E/P
DigiKey Part Number
PIC16F526-E/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F526-E/P
Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 14DIP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.5KB (1K x 12) FLASH 14-PDIP
EDA/CAD Models
PIC16F526-E/P Models
RAM Size
67 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 3x8b
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Through Hole
Speed
20MHz
Supplier Device Package
14-PDIP
Peripherals
POR, WDT
Package / Case
14-DIP (0.300", 7.62mm)