PIC16F505-I/ST
DigiKey Part Number
PIC16F505-I/ST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F505-I/ST
Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 14TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.5KB (1K x 12) FLASH 14-TSSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16F505-I/ST Models
Category
Program Memory Size
RAM Size
72 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
Oscillator Type
Internal
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Core Size
8-Bit
Supplier Device Package
14-TSSOP
Speed
20MHz
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)