MSMLG160CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
259V Clamp 11.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-215AB (SMLG)
MSMLG160CA
DigiKey Part Number
1086-8805-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSMLG160CA
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC DO215AB
Manufacturer Standard Lead Time
37 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MSMLG160CA Models
Category
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Bidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
160V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
178V
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
259V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.6A