MASMLG160CA
DigiKey Part Number
1086-6246-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMLG160CA
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC DO215AB
Detailed Description
259V Clamp 11.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-215AB (SMLG)
EDA/CAD Models
MASMLG160CA Models
Category
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
160V
Voltage - Breakdown (Min)
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
259V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.6A