MSMCJLCE43AE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 0
69.4V Clamp 21.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
MSMCJLCE43AE3
DigiKey Part Number
1086-8724-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSMCJLCE43AE3
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
37 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MSMCJLCE43AE3 Models
Category
Power Line Protection
No
Mfr
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
100pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Unidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.4V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
21.6A
Base Product Number
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)