MSC020SDA120K is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Wolfspeed, Inc.
In Stock: 3.265
Datasheet
Parametric Equivalent
Infineon Technologies
In Stock: 448
Datasheet
Diode 1200 V 49A Through Hole TO-220-2
MSC020SDA120K
DigiKey Part Number
150-MSC020SDA120K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSC020SDA120K
Description
DIODE SIL CARB 1200V 49A TO220
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 1200 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
1130pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Supplier Device Package
TO-220-2
Current - Average Rectified (Io)
49A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 20 A
Base Product Number
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)