MPLAD6.5KP28CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
45.5V Clamp 143A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
MPLAD6.5KP28CA
DigiKey Part Number
MPLAD6.5KP28CA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPLAD6.5KP28CA
Description
TVS DIODE 28VWM 45.5VC PLAD
Detailed Description
EDA/CAD Models
MPLAD6.5KP28CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
143A
Mfr
Power - Peak Pulse
6500W (6.5kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.5V