MPLAD15KP8.5CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
14.4V Clamp 1041A (1.041kA) Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
MPLAD15KP8.5CA
DigiKey Part Number
MPLAD15KP8.5CA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPLAD15KP8.5CA
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC PLAD
Detailed Description
EDA/CAD Models
MPLAD15KP8.5CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1041A (1.041kA)
Mfr
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V