MIC5247-1.8BM5-TR is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 9.409
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 1.085
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
MIC5247-1.8BM5-TR
DigiKey Part Number
MIC5247-1.8BM5-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5247-1.8BM5-TR
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MIC5247-1.8BM5-TR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
50dB (1kHz)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.15V @ 150mA