MCP4231T-503E/ML is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Digital Potentiometer 50k Ohm 2 Circuit 129 Taps SPI Interface 16-QFN (4x4)
MCP4231T-503E/ML
DigiKey Part Number
MCP4231T-503E/ML-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP4231T-503E/ML
Description
IC DIG POT 50K 16-QFN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MCP4231T-503E/ML Models
Category
Memory Type
Volatile
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Tolerance
±20%
Temperature Coefficient (Typ)
150ppm/°C
Supplier Device Package
16-QFN (4x4)
Package / Case
16-VQFN Exposed Pad
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C