MASMLG8.5CAE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
14.4V Clamp 208.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-215AB (SMLG)
MASMLG8.5CAE3
DigiKey Part Number
1086-6371-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMLG8.5CAE3
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4V DO215AB
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MASMLG8.5CAE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
208.4A