MASMBJ26A is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
42.1V Clamp 14.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
MASMBJ26A
DigiKey Part Number
1086-5514-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMBJ26A
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AA
Detailed Description
EDA/CAD Models
MASMBJ26A Models
Category
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14.2A