JANSF2N5151L
DigiKey Part Number
JANSF2N5151L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JANSF2N5151L
Description
TRANS PNP 80V 2A TO-5AA
Manufacturer Standard Lead Time
47 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor PNP 80 V 2 A 1 W Through Hole TO-5AA
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
30 @ 2.5A, 5V
Mfr
Power - Max
1 W
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Military
Transistor Type
Qualification
MIL-PRF-19500/545
Current - Collector (Ic) (Max)
2 A
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
80 V
Package / Case
TO-205AA, TO-5-3 Metal Can
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
1.5V @ 500mA, 5A
Supplier Device Package
TO-5AA
Current - Collector Cutoff (Max)
1mA