DSC6011ME1B-032K768T is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
32.768 kHz XO (Standard) CMOS Oscillator 1.71V ~ 3.63V Standby (Power Down) 4-VFLGA
DSC6011ME1B-032K768T
DigiKey Part Number
150-DSC6011ME1B-032K768T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSC6011ME1B-032K768T
Description
MEMS OSC., ULTRA LOW POWER, LVCM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DSC6011ME1B-032K768T Models
Category
Voltage - Supply
1.71V ~ 3.63V
Mfr
Frequency Stability
±50ppm
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Packaging
Strip
Current - Supply (Max)
1.3mA (Typ)
Supplier Device Package
4-VFLGA (2x1.6)
Frequency
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Function
Standby (Power Down)
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)