DSC1001AE1-001.4850 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
1.485 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 1.7V ~ 3.6V Standby (Power Down) 4-VDFN Exposed Pad
Microchip Technology MEMS and Crystal Oscillator Solutions PIO | DigiKey
DSC1001AE1-001.4850
DigiKey Part Number
150-DSC1001AE1-001.4850-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSC1001AE1-001.4850
Description
MEMS OSC XO 1.4850MHZ CMOS SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Supply
1.7V ~ 3.6V
Mfr
Frequency Stability
±50ppm
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Packaging
Strip
Current - Supply (Max)
8mA
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
4-VDFN Exposed Pad
Type
Supplier Device Package
4-VDFN (7x5)
Frequency
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Function
Standby (Power Down)
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)