ATMEGA162-16PU
DigiKey Part Number
ATMEGA162-16PU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATMEGA162-16PU
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 40DIP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 16KB (8K x 16) FLASH 40-PDIP
EDA/CAD Models
ATMEGA162-16PU Models
EEPROM Size
512 x 8
Packaging
Tube
RAM Size
1K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Through Hole
Speed
16MHz
Supplier Device Package
40-PDIP
Connectivity
EBI/EMI, SPI, UART/USART
Package / Case
40-DIP (0.600", 15.24mm)