AT89LV55-12JC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 116
Datasheet
Similar
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
In Stock: 94
Datasheet
In Stock: 91
8051 89LV Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 20KB (20K x 8) FLASH 44-PLCC (16.6x16.6)
AT89LV55-12JC
DigiKey Part Number
AT89LV55-12JC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT89LV55-12JC
Description
IC MCU 8BIT 20KB FLASH 44PLCC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AT89LV55-12JC Models
RAM Size
256 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 6V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Core Processor
8051
Mounting Type
Surface Mount
Core Size
8-Bit
Supplier Device Package
44-PLCC (16.6x16.6)
Speed
12MHz