AT27BV040-12TC
DigiKey Part Number
AT27BV040-12TC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT27BV040-12TC
Description
IC EPROM 4MBIT PARALLEL 32TSOP
Customer Reference
Detailed Description
EPROM - OTP Memory IC 4Mbit Parallel 120 ns 32-TSOP
EDA/CAD Models
AT27BV040-12TC Models
Category
Memory Organization
512K x 8
Mfr
Memory Interface
Parallel
Packaging
Tray
Access Time
120 ns
Voltage - Supply
2.7V ~ 3.6V, 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TC)