APTGT450SK60G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Image for APTGT450SK60G is not available
APTGT450SK60G
DigiKey Part Number
APTGT450SK60G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APTGT450SK60G
Description
IGBT MODULE 600V 550A 1750W SP6
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Single 600 V 550 A 1750 W Chassis Mount SP6
Datasheet
EDA/CAD Models
APTGT450SK60G Models
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
500 µA
Manufacturer
Microchip Technology
Input Capacitance (Cies) @ Vce
37 nF @ 25 V
Part Status
Active
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Configuration
Single
600 V
Package / Case
SP6
Current - Collector (Ic) (Max)
550 A
Supplier Device Package
SP6
Power - Max
1750 W
Base Product Number
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.8V @ 15V, 450A