APT60D100SG/TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Diode 1000 V 60A Surface Mount D3PAK
APT60D100SG/TR
DigiKey Part Number
150-APT60D100SG/TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT60D100SG/TR
Description
DIODE STANDARD 1000V 60A D3PAK
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
280 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Reverse Leakage @ Vr
250 µA @ 1000 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1000 V
Supplier Device Package
D3PAK
Current - Average Rectified (Io)
60A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.5 V @ 60 A