APT15GP60BG is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
IXYS
In Stock: 510
IXYS
In Stock: 546
STMicroelectronics
IGBT PT 600 V 56 A 250 W Through Hole TO-247 [B]
APT15GP60BG
DigiKey Part Number
APT15GP60BG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT15GP60BG
Description
IGBT PT 600V 56A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Switching Energy
130µJ (on), 121µJ (off)
Manufacturer
Microchip Technology
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
55 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
8ns/29ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 15A, 5Ohm, 15V
IGBT Type
PT
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector (Ic) (Max)
56 A
Package / Case
TO-247-3
Current - Collector Pulsed (Icm)
65 A
Supplier Device Package
TO-247 [B]
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.7V @ 15V, 15A
Base Product Number
Power - Max
250 W