25LC080-I/P is available for purchase but is not normally stocked.
Microchip Technology
In Stock: 495
Datasheet
In Stock: 278
In Stock: 0
In Stock: 534
In Stock: 244
In Stock: 540
In Stock: 556
EEPROM Memory IC 8Kbit SPI 2 MHz 8-PDIP
25LC080-I/P
DigiKey Part Number
25LC080-I/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25LC080-I/P
Description
IC EEPROM 8KBIT SPI 2MHZ 8DIP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
25LC080-I/P Models
Clock Frequency
2 MHz
Packaging
Tube
Voltage - Supply
2.5V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)