1N5945CPE3/TR8
DigiKey Part Number
1N5945CPE3/TR8-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5945CPE3/TR8
Description
DIODE ZENER 68V 1.5W DO204AL
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 68 V 1.5 W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 51.2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±2%
Power - Max
1.5 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
120 Ohms