1N5373A/TR12 is Obsolete and no longer manufactured.
onsemi
In Stock: 1.037
Datasheet
onsemi
Zener Diode 68 V 5 W ±10% Through Hole T-18
1N5373A/TR12
DigiKey Part Number
1N5373A/TR12-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5373A/TR12
Description
DIODE ZENER 68V 5W T18
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 49 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 1 A
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±10%
Power - Max
5 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
44 Ohms