1N5352CE3/TR12 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
onsemi
In Stock: 11.546
Datasheet
onsemi
Zener Diode 15 V 5 W ±2% Through Hole T-18
1N5352CE3/TR12
DigiKey Part Number
1N5352CE3/TR12-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5352CE3/TR12
Description
DIODE ZENER 15V 5W T18
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 10.8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 1 A
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±2%
Power - Max
5 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
2.5 Ohms