15KPA36AE3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 45
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 300
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Comchip Technology
In Stock: 208
59.8V Clamp 252.5A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
15KPA36AE3/TR13
DigiKey Part Number
15KPA36AE3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KPA36AE3/TR13
Description
TVS DIODE 36VWM 59.8VC P600
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
252.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40.2V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
59.8V