5KP36A-HRA
DigiKey Part Number
5KP36A-HRA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP36A-HRA
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
58.1V Clamp 87.8A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
87.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TA)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V