L2C4-27903S02F0600 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Lumileds
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Lumileds
In Stock: 0
Datasheet
Cree LED
In Stock: 82
Image for L2C4-27903S02F0600 is not available
L2C4-27903S02F0600
DigiKey Part Number
1416-L2C4-27903S02F0600-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L2C4-27903S02F0600
Description
LED COB WARM WHT SQU 2700K
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Category
Temperature - Test
85°C
Manufacturer
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
37.5V
Series
Lumens/Watt @ Current - Test
96 lm/W
Packaging
Tray
Current - Max
700mA
Part Status
Active
CRI (Color Rendering Index)
90
Type
Chip On Board (COB)
Viewing Angle
115°
Color
White, Warm
Size / Dimension
13.35mm L x 13.35mm W
CCT (K)
2700K 3-Step MacAdam Ellipse
Height
1.50mm
Configuration
Square
Light Emitting Surface (LES)
6.00mm Dia
Luminous Flux @ Current/Temperature
1260lm (Typ)
Lens Type
Flat
Current - Test
350mA