V56ZC2PX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 14.450
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
56 V 250 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
V18ZC05PX2855
Building Automation – Protect/Sense/Control
V56ZC2PX2855
DigiKey Part Number
V56ZC2PX2855-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V56ZC2PX2855
Description
VARISTOR 56V 250A DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
61.6 V
Manufacturer
Current - Surge
250 A
Series
Energy
2.3J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1035 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
35 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
45 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
50.4 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
56 V