V460LA10P is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 750
Datasheet
715 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V460LA10P
DigiKey Part Number
F6119-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V460LA10P
Description
VARISTOR 715V 2.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
786.5 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
2.5 kA
Series
Energy
56J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
120 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
460 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
615 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
643.5 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
715 V