V20E625PL1B7 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 800
1 kV 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V20E625PL1B7
DigiKey Part Number
V20E625PL1B7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V20E625PL1B7
Description
VARISTOR 1KV 10KA DISC 20MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
1.1 kV
Energy
400J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
250 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
625 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
825 V
Varistor Voltage (Min)
900 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
1 kV