V20E440AUTO is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 371
Datasheet
In Stock: 0
715 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V20E440AUTO
DigiKey Part Number
V20E440AUTO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V20E440AUTO
Description
VARISTOR 715V 10KA DISC 20MM
Detailed Description
Energy
340J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
500 pF @ 1 MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
440 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
585 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
643.5 V
Varistor Voltage (Typ)
715 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Max)
786.5 V