V10P275AUTO is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
430 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V10P275AUTO
DigiKey Part Number
V10P275AUTO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V10P275AUTO
Description
VARISTOR 430V 3.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Surge
3.5 kA
Manufacturer
Energy
70J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
200 pF @ 1 MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
275 V
Maximum DC Volts
350 V
Varistor Voltage (Min)
387 V
Varistor Voltage (Typ)
430 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Max)
473 V