V10E275AUTO is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
430 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V10E275AUTO
DigiKey Part Number
V10E275AUTO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V10E275AUTO
Description
VARISTOR 430V 3.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Surge
3.5 kA
Manufacturer
Energy
70J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
200 pF @ 1 MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
275 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
350 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
387 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Typ)
430 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Max)
473 V