V10E320L2T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Building Automation – Protect/Sense/Control
V10E320L2T
DigiKey Part Number
V10E320L2T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V10E320L2T
Description
VARISTOR 510V 3.5KA DISC 10MM
Customer Reference
Detailed Description
510 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Category
Varistor Voltage (Max)
561 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
3.5 kA
Series
Energy
67J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
170 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
320 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
420 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
459 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
510 V