V10E130AUTO2T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Building Automation – Protect/Sense/Control
V10E130AUTO2T
DigiKey Part Number
V10E130AUTO2T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V10E130AUTO2T
Description
VARISTOR 205V 3.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
205 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Category
Current - Surge
3.5 kA
Manufacturer
Energy
40J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
450 pF @ 1 MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
130 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
170 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
184.5 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Typ)
205 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Max)
225.5 V