SZ1SMB8.5AT3G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
14.4V Clamp 41.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
SZ1SMB8.5AT3G
DigiKey Part Number
18-SZ1SMB8.5AT3GTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZ1SMB8.5AT3G
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMB
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Peak Pulse
600W
No
Series
Capacitance @ Frequency
1690pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
41.7A