SD36C-01FTG | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SD36C-01FTG |
Description | TVS DIODE 36VWM 60VC SOD323 |
Manufacturer Standard Lead Time | 29 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 60V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-323 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SD36C-01FTG Models |
Category | Power - Peak Pulse 450W |
Mfr | Power Line Protection No |
Series | Capacitance @ Frequency 30pF @ 1MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Part Status Active | Grade Automotive |
Type Zener | Qualification AEC-Q101 |
Bidirectional Channels 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V (Max) | Package / Case SC-76, SOD-323 |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 60V | Supplier Device Package |
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5A (8/20µs) |