RUSBF135-AP
DigiKey Part Number
RUSBF135-APHFCT-ND - Cut Tape (CT)
RUSBF135-APHFTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RUSBF135-AP
Description
PTC RESET FUSE 16V 1.35A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 1.35 A Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
4.5 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
40 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
112 mOhms
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
16V
Size / Dimension
0.350" L x 0.118" W (8.90mm x 3.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.35 A
Height - Seated (Max)
0.532" (13.50mm)
Current - Trip (It)
2.7 A
Lead Spacing
0.199" (5.05mm)
Current - Max
40 A