ROV07H511K-S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Parametric Equivalent
YAGEO
Eaton - Electronics Division
Datasheet
Eaton - Electronics Division
Building Automation – Protect/Sense/Control
ROV07H511K-S
DigiKey Part Number
ROV07H511K-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ROV07H511K-S
Description
VARISTOR 510V 1.75KA DISC 7MM
Customer Reference
Detailed Description
510 V 1.75 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Category
Current - Surge
1.75 kA
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Energy
45J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
100 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
320 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
418 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
459 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
510 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
561 V