511KH07J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
510 V 1.75 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
511KH07J
DigiKey Part Number
13-511KH07J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
511KH07J
Description
VARISTOR 510V 1.75KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
561 V
Manufacturer
Current - Surge
1.75 kA
Series
Energy
45J
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
100 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
320 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
415 V
Varistor Voltage (Min)
459 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
510 V