3KP130CA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 3.730
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
209V Clamp 14.4A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
3KP130CA
DigiKey Part Number
3KP130CA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3KP130CA
Detailed Description
EDA/CAD Models
3KP130CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
130V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
144V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
209V