5KP130CA
DigiKey Part Number
5KP130CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
5KP130CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP130CA
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
209V Clamp 24.4A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
5KP130CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
24.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
130V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
144V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
209V