15KP48CA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 479
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
77.7V Clamp 193A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
15KP48CA
DigiKey Part Number
15KP48CA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KP48CA
Description
TVS DIODE 48VWM 77.7VC P600
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
15KP48CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
193A
Mfr
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Bulk
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.7V