1.5SMC39AT3G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 40.946
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 27.290
Datasheet
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Similar
STMicroelectronics
53.9V Clamp 28A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
1.5SMC39AT3G
DigiKey Part Number
1.5SMC39AT3GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC39AT3G
Description
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
28A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33.3V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
37.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.9V