0603SFS300F/32-2 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 2.720
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 10.979
Datasheet
3 A 32 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0603 (1608 Metric)
0603SFS300F/32-2
DigiKey Part Number
0603SFS300F/32-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603SFS300F/32-2
Description
FUSE BOARD MOUNT 3A 32VDC 0603
Customer Reference
Detailed Description
Category
Response Time
Slow Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Melting I²t
0.87
Part Status
Obsolete
Approval Agency
UL
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W x 0.031" H (1.60mm x 0.80mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.031 Ohms