0430.500WR is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 14.177
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 2.642
Datasheet
500 mA 63 V 63 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
0430.500WR
DigiKey Part Number
F1260TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0430.500WR
Description
FUSE BOARD MOUNT 500MA 63VAC/VDC
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Slow Blow
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Part Status
Obsolete
Melting I²t
0.0305
Mounting Type
Surface Mount
Approval Agency
CSA, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 90°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.125" L x 0.060" W x 0.045" H (3.18mm x 1.52mm x 1.14mm)
Voltage Rating - AC
63 V
DC Cold Resistance
0.25 Ohms